O mně Cesty Fotoalbum Novinky Polní čísla MT Kontakt

 

Patagonie a střední Argentina 2008

Termín: 3.11.2008 – 16.12.2008
 

 

přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14
 
 

Vůz Citroen Berlingo, přezdívka Beruška

Najeto 11800 km

Počet navštívených lokalit: 146

Účastníci

Lumír Král šéf ostravských kaktusářů a jeho žena Dana

 Martin Tvrdík, mírně pokročilý gymnofil a moje žena Petra

 

3.11.2008

 Jelikož letíme z důvodu nízké ceny letenek z Vídně, tak bude začátek naší cesty poněkud komplikovaný. Situaci ještě komplikuje fakt, že Brazilská společnost TAM odlétá z Franfurktu o 2,5 hod dříve. 3 dni před odletem se s tím bohužel nic neudělá a tak vyhazujeme již koupené jízdenky na Pendolino, které není možno vrátit. V 5.00 hod nám odjíždí mezinárodní expres Antonín Dvořák z Hlavního nádraží v Praze. V Brně k nám přistupují naši spolucestující a okolo 9 hodiny jsme ve Vídni, Jižní nádraží. Odtud jezdí několik železničních společností na mezinárodní letiště.  

 Ceny jízdenek se dost liší dle kvality vlakových souprav /od 4 do 13 Euro/.  Odlet do Franfurktu je společností Lufthansa, která je garantem celého našeho přesunu do teplých krajin. Po dvou hodinách odlétáme  s Brazilcema do San Paula, kde nás po dlouhém letu očekává příjemné teplo a zatažená obloha. Opět se potvrzuje, že jihoamerické společnosti, které létají na mezinárodních trasách mají kvalitní letadla. Měl jsem z toho trochu obavy, ale když jsem si na internetu ověřil, že na tyto lety je nasazováno teprve půl roku staré letadlo, tak jsem letenky zabukoval.    

 

4.11.2008

 Krátké čekání a tří hodinový přelet do Buenos Aires proběhne bez komplikací. Přistavení auta jsem tentokrát po zkušenostech z minulé cesty  dojednal až na letiště. Asi po hodině čekání se konečně objeví zaměstnanec rentacaru. Dozvídáme se, že jelikož máme úplně nové auto, je potřeba po najetí 2000 km zajet do značkového servisu na pravidelnou prohlídku. Po sdělení, že značkový servis je v každém větším městě a že to není problém, se musím v duchu smát. No budeme si s tím muset nějak poradit. Ještě mírný problém s nákupem vařiče. Jako vždy je plynová bomba bez plynu a v době siesty je problém s jejím naplněním. Nakonec ukecáme jednu paní v soukromé plnírně a můžeme konečně vyrazit jižním směrem na první lokality.

     Při těchto prvních lokalitách v Jižní Argentině budeme vycházet s údajů od Jardy Procházky, který tyto území navštívil v roce 1992 a 1995.  GPS ještě bohužel v té době neexistovala a tak se budeme muset spolehnou na mapy a fotky z lokalit. Školení na toto téma proběhlo jako součást přípravy na cestu u Jardy na jeho chalupě v Doubravníku a tak se nemáme čeho bát. První lokality gymen /G. schatzlianum, Sierra.Barrosa a Tandil / necháváme bez povšimnutí, jelikož nás čekají veliké přesuny a za plánovaných 6 týdnu se nedá tak veliké uzemí podrobně přezkoumat. Asi 150 před městem Olavarria sjíždíme z hlavní mezinárodní Ruta 3 na prašku mezi estancie. Jelikož se v této hospodářsky vytížené oblasti  těžko hledá vhodné místo pro nocování, jdeme se zeptat na místní estancii, zda by jsme nemohly přenocovat jednu noc před vjezdem na jejich pozemky. Je to sice 5 metrů vedle silnice, ale když není nic lepšího, tak to taky přežijeme. Po poradě statkáře s jeho druhou polovinou / je to tady jak u nás doma /, dostáváme naštěstí souhlas. Před setměním si oba přicházejí popovídat a představit své dva syny. Ještě návštěva místní policejní hlídky , která asi jela náhodou kolem a můžeme zalehnout. Po dlouhé cestě toho máme všichni docela dost.

 

5.11.2008

      Po klidné noci nás čeká nádherná modrá obloha. Na to, že ještě nejsou prázdniny nás upozorňují místní školáci, kteří se svážejí do školy. Někteří na koni a někteří dokonce na moderních čtyřkolkách. Je vidět i na osobních autech, že provincie Buenos Aires patří mezi ty bohatší. Po rozloučení rychle balíme. Naše pánská polovička expedice se už nemůže dočkat prvních kaktusů. Ta dámská ještě neví, co je čeká a tak se nějak neprojevuje.

      Na obou stranách silnice kvetou obrovské trsy kosatců. Je jaro a na přírodě je to vidět. 15 km za městem Azul odbočujeme do leva na městečko Siera Bayas, kde roste G. shroederianum subsp.bayense   MT 08-321.

 

 

 Hned na začátku městečka je na krásných skalkách pomníček, ale bohužel po gymnech ani stopa. Jen N.submamulosus nám ukazuje, že jsme na lokalitách našich oblíbenců. Jelikož vím, že Jardova lokalita je hned u prvních baráků, tak projíždíme městečkem. To místo ihned poznávám. Z dálky to vypadá jak skládka kamenů, ale oni zde opravdu rostou, spolu s Wigincií sesiliflorou.

  

 Největší rostliny do 10 cm. Je jaro a protože jsme jeli na květy, tak semínka žádné. S tím se ale muselo počítat.  Později v dalších provincií to už bude na semínka lepší.

   Když už jsme ale u toho, tak cestovat na květy u gymen není tak snadné. Byly lokality, kde to opravdu všechno kvetlo, ale to byla spíše vyjímka. Rozhodně to nebylo častěji, než když jedeme o měsíc později. I v tuto pozdní jarní dobu už byly některé druhy kaktusů odkvetlé a semena ještě nezralá. Rozhodně  rozhoduje plno faktorů o době kvetení jako jsou například  nadmořská výška, zeměpisné umístění lokality, rod a druh kaktusu a roční doba. Každý rok je to ještě ke všemu jinak.Tyto parametry je prakticky nemožné při tak dlouhé době cestování na většině lokalit splnit. Jsem ale přesvědčen, že většina kaktusů je i bez květů v přírodě nádherná. To co tady říkám o kaktusech neplatí asi tak docela o ostatní květeně, která má delší dobu kvetení. Většina keřů i skalniček byla v Patagonii v květu a proto stojí rozhodně za to tyto krásné oblasti, v tuto roční dobu, navštívit.

      Přesouváme se do oblasti Sierra de la Ventana, kde zkoušíme několik lokalit. Bohužel bez úspěchu na gymna. Asi ještě nemáme ten správný odhad na prostředí, kde v této oblasti tyto kytky rostou. Všudypřítomné Cabaňas nás upozorňují, že se pohybujeme v rekreační oblasti. Budu si taky muset hlídat stav nafty v nádrži, protože síť čerpacích stanic není kdovíjak hustá. Hladové oko nádrže už na mně nějakou dobu bliká a naneštěstí jsme se na místních uličkách nějak zamotali. Po průjezdu pohořím nás v dálce vítá městečko Tornquist, kde je známá lokalita G. reductum MT 08-322 .  Nejdříve nabíráme naftu. Poprvé se také setkávám s tím, že je množství nafty ultradiesel u YPF omezeno na 100 ArgP. No máme ale ¾ nádrže a tak můžeme vyrazit.

    Cerro Tornquist se nám nedaří najít a tak zastavujeme místního cyklistu, který nám po delším studování naší mapy ochotně poradí cestu a také nabízí, že když na něj počkáme na další křižovatce, tak nás zaveze až na místo. Přestože to odmítáme, tak později bere své služební auto a přijede za námi až na lokalitu. Je to mladý kluk a tak  se s ním naše drahé polovičky rádi účastní průzkumu místní křížové cesty. My s Lumírem vyrážíme za reductama.  

 

 

 Tahle lokalita se opravdu povedla. Většina gymen je v květu. Jejich veliké krémové květy září do daleka a mezi nimi žluté květy Notocactusu submammulosu.

  

 Po návratu a výměně e-mailových adres se přesouváme na místní balneario. Je veliký vítr a tak raději dáváme přednost krytému místu za stromy.Stavíme stany, vaříme naší oblíbenou polévku a vyrážíme se osvěžit a umýt do řeky. Na sociálkách se celou noc svítí, ale přesto nás do odjezdu nikdo nekontaktuje, aby vybral nějaký poplatek za nocování. V noci je docela slušný nárazový vítr, ale strany i my to bez větších problémů přežíváme.

 

 
 


přechod na část:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

Autor:
Martin Tvrdík